Srdcom doma Voľte poštou zo zahraničia!
Až 60 tisíc voličov môže voliť zo zahraničia

(hlasovací lístok musí byť doručený do 28.2. na obecnom úrade alebo MV SR)

Dalibor ak máte trvalý pobyt na území SR, môžete voliť osobne na území SR, a to aj v prípade, že ste požiadali o voľbu poštou. Ak váš hlas na úrad nedorazil, volebná komisia vám umožní voliť vo volebnej miestnosti v deň volieb 29.2.2020.

Volíte poštou? Svoj hlas môžete odovzdať na úrade osobne, alebo ho môžete poslať poštou zo SR, či zo zahraničia. Poštovné hradíte vy!

Zistite, či vaši priatelia v zahraničí volili poštou. Ak nie, dohodnite sa na spolujazde na Slovensko, naplánujte si spoločné stretnutie v rodisku alebo cestu do volebnej miestnosti. 

Už päť politických strán podporuje voľbu zo zahraničia!

V roku 2019 sme oslovili demokratické politické strany s preferenciami prekračujúcimi 5%. Pýtali sme sa ich, či podporujú náš návrh, aby občania, ktorí majú právo voliť na území SR, mohli voliť, aj v prípade, keď sú v čase volieb v zahraničí a to vo všetkých voľbách (nie len parlamentných). Pýtali sme sa tiež, či súhlasia s tým, aby aj voliči na území SR mohli voliť poštou.

Možnosť voliť zo zahraničia vo všetkých voľbách a voľbu poštou aj na území SR podporujú (v poradí, v ktorom nám odpovedali): SAS, PS/SPOLU, KDH, ZA ĽUDÍ, OĽANO.

Ostatné politické strany s preferenciami nad 5% nám neodpovedali a z ich hlasovaní v roku 2019 v NR SR bolo zrejmé, že rozšírenie možnosti voliť zo zahraničia nepodporujú.

Ministerka vnútra straší hlasmi zo zahraničia

Komunity občanov SR v celom svete obletelo video Denisy Sakovej - ministerky vnútra, ktoré bolo zaznamenané na predvolebnom stretnutí s občanmi 30.1.2020 v Považskej Bystrici a ktoré sme zverejnili 8.2.2020. Ministerka na ňom straší sympatizantov pred hlasmi zo zahraničia:

"V neposlednom rade musím povedať, že tieto voľby budú zvláštnejšie tým, že máme asi 60-tisíc žiadostí od ľudí, ktorí žijú v zahraničí a ktorí si vypýtali hlasovacie lístky a chcú voliť. Skutočne apelujem na vás, nedovoľme takýmto ľuďom, čo žijú v zahraničí celý čas a čo sa o obraze Slovenska dozvedajú iba z médií, aby spolu s voličmi z hlavného mesta rozhodli o výsledkoch v týchto voľbách."

Premiér SR urazil voličov v zahraničí

Video sme 8.2.2020 zverejnili a vyzvali ministerku aby potvrdila, či ide o jej slová. Ministerka potvrdila pravosť a s premiérom zvolali tlačový brífing. Premiér na ňom obvinil občanov v zahraničí slovami:
"Navštívia Slovensko, len keď si potrebujú opraviť zuby"
a pokračoval:
"v Bratislave sa nežije skutočný život, tak ako sa nežije skutočný slovenský život u ľudí v zahraničí."

(Celú tlačovú konferenciu si môžete pozrieť tu.)

Vytváranie obrazu voliča v zahraničí, ako niekoho, komu je potrebné zabrániť v participácii na veciach verejných zo strany predstaviteľov štátu, považujeme za trestuhodné prekračovanie právomocí verejného činiteľa a podali sme v tejto súvislosti podnet k Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) Európskeho parlamentu

 

Prezidentka vyzvala voličov v zahraničí na účasť vo voľbách

Zuzana Čaputová - prezidentka SR, podporila dňa 13.2.2020 na sociálnych sieťach voličov v zahraničí a iniciatívu Srdcom doma o.z.:

"Potrebujeme váš talent a potrebujeme vaše skúsenosti. Keď sa uchádzame o váš prínos pre Slovensko, tak by sme mali rešpektovať aj vaše názory a postoje. Aj tie, ktoré vyjadríte vo voľbách.

Počúvame dnes, že nie ku všetkým, ktorí ste o voľbu zo zahraničia v zákonnej lehote požiadali, sa hlasovacie lístky dostali, prípadne sa dostali nekompletné. Využite všetky možnosti, ako sa zúčastniť volieb, vrátane zaslania žiadosti o opätovné doručenie lístkov orgánu, ktorý ste o voľbu požiadali. My všetci sme Slovensko a my všetci môžeme 29. februára ovplyvniť jeho budúcnosť."

FOCUS: Voľby môžu rozhodnúť hlasy zo zahraničia

Vypočujte si rozhovor Martina Slosiarika z agentúry Focus pre eTrend.sk z 13.2.2020: Voľby môžu rozhodnúť hlasy zahraničných voličov.

Viaceré politické strany oscilujú okolo 5% hranice zvoliteľnosti. Hlasy zo zahraničia tak podľa neho môžu rozhodnúť voľby, ak voliči zo zahraničia budú vo zvýšenej miere voliť určité politické zoskupenia.  

Dňa 29.2.2020 sa uskutočnia voľby do Národnej rady Slovenskej republiky - parlamentné voľby. Môžete sa ich zúčastniť aj v zahraničí, ak ste do  10.januára požiadali o voľbu poštou.. Ak máte trvalý pobyt na území SR, môžete voliť  aj osobne - na území SR v deň volieb. MV SR zverejnilo informácie k voľbám. 

Prijmite pozvanie na nasledujúce akcie

V Prahe, ČR sa uskutoční v dňoch 17.-21.2.2020 niekoľko predvolebných diskusií s kandidátmi rôznych politických strán. Nájdete ich na sociálnych sieťach politických strán.

Organizujete volebnú noc vo svojom meste? Dajte nám o tom prosím vedieť!

Držme palce Slovensku a zvoľme vo voľbách 2020 lepšiu budúcnosť pre našich občanov!

Srdcom doma priatelia!
Samuel Zubo, predseda
Srdcom doma o.z.

 

Vyberte si hrdinu / hrdinku a zdieľajte
Facebook Twitter Youtube Instagram Vimeo

zobraziť online | odhlásiť z odberu noviniek

Srdcom doma o.z.
IČO: 52089207, Sibírska 1604/65, 831 02 Bratislava - Nové Mesto
© Copyright 2018 - 2020 Srdcom doma o.z.