Srdcom doma bilancuje rok 2019

Prišiel čas nastaviť zrkadlo politikom, ktorí sa boja hlasov zo zahraničia.Srdcom doma má za sebou druhý rok činnosti

Srdcom doma o.z. je združenie občanov SR, prevažne pôsobiacich v zahraničí. Zaujímame sa o dianie na Slovensku a chceme využiť svoje schopnosti a znalosti nadobudnuté v zahraničí v prospech pozitívnej zmeny v SR. Preto presadzujeme, aby poslanci NR SR umožnili občanom voliť aj zo zahraničia.

Slovenská republika je jednou z dvoch krajín EÚ s priamou voľbou prezidenta, ktoré neumožňujú voličom hlasovať zo zahraničia. Sme aj jednou z 4 krajín EÚ, ktoré neumožnili v roku 2019 svojim občanom voliť zo zahraničia kandidátov SR do Európskeho parlamentu.Zuzana Čaputová a desiatky osobností podporujú rozšírenie voľby zo zahraničia

Rozšírenie možnosti voliť zo zahraničia na všetky voľby podporuje aj Zuzana Čaputová prezidentka Slovenskej republiky a desiatky osobností. Podpíšte aj vy online petíciu za možnosť voliť zo zahraničia vo všetkých voľbách.Ktorí poslanci sa boja hlasov zo zahraničia?

Počas roka sme stretli desiatky poslancov NR SR. Mnohí z nich nám tvrdili, že s našimi návrhmi súhlasia. Médiá zachytili ich meniace sa stanovisko, od zamietavého po súhlasné, s rastúcou podporou verejnosti. Keď však prišlo na hlasovanie v NR SR, zmeny nepodporili. Je veľmi zaujímavé sledovať, ktoré strany sa boja hlasov zo zahraničia.

Ako nakoniec hlasovali si môžete pozrieť tu (hlasovanie 1.2.2019) a tu (10.9.2019).Ústavný súd ako posledná nádej

Podali sme návrh na Ústavný súd. Žiaľ, ten bol paralyzovaný mocenskými bojmi a zásluhou koalície nebol kompletný a schopný pracovať niekoľko mesiacov. Stále čakáme na jeho rozhodnutie. Návrh si môžete stiahnuť tu.Emeritný sudca Ústavného súdu o voľbe zo zahraničiaBojí sa vláda hlasov zo zahraničia?

Po vymenovaní Petra Pellegriniho, sme dúfali v zmenu. Vyzvali sme ho preto aj na zmenu legislatívy.

Premiér Peter Pellegrini dal verejný prísľub, ktorý nedodržal. Dňa 15.4.2019 a neskôr v júnovej relácii Na telo TV Markíza Peter Pellegrini vyhlásil, že už poveril ministerku vnútra prípravou legislatívnych zmien. Premiér sľuboval zmenu do konca volebného obdobia. Žiaľ, šlo len o prázdne sľuby na utíšenie verejnosti v čase, keď časť verejnosti citlivo vnímala, že bola vylúčená z možnosti účastniť sa prezidentských volieb.Verejná ochrankyňa nám dala za pravdu

prof. JUDr. Mária Patakyová, PhD. vyzvala ministerku vnútra na zmenu legislatívy tak, aby "aby právo voliť bolo umožnené všetkým občanom, teda aj tým, ktorí sa v čase volieb nachádzajú v zahraničí".A čo ďalej?

Stále sme nedosiahli náš cieľ - zmeniť volebnú legislatívu tak, aby umožnila voličom väčšie zapojenie do vecí verejných a teda možnosť voliť zo zahraničia. Aktívne sa však zapájame do aktivizácie občanov v zahraničí pre účasť na voľbách. Dávame politikom zrkadlo a upozorňujeme ich na neznalosť legislatívy aj na nespravodlivosti, ktorých sa dopúšťajú svojou nečinnosťou. Podporte nás tým, že sa zúčastníte volieb do NR SR 2020 a spoločne zvolíme lepšiu budúcnosť pre Slovensko.Toto je len stručná bilancia roku 2019. Detaily nájdete tu.Mobilizačné video k voľbe poštou zo zahraničia.

O voľbu poštou bolo možné požiadať do 10.1.2020.